Наша історія

1 вересня  1936 року гостинно відкрив свої двері перший в районі Палац піонерів і жовтенят. У лютому 1937 року при піонерському Палаці працювало сім гуртків, якими охопили понад 100 піонерів. В цей час працювали гуртки; авіамодельний, фотолюбителів, юних радистів. В роки війни закладу довелось пережити часи руйнувань, відбудов та реформувань.

Палац став центром масової роботи серед школярів у післявоєнний період. Розпочали роботу  музичний, хоровий, драматичний гуртки; гурток юнатів, відкриється  біблітека. Осередок творчості в усі часи збиравразом дітей та молодь для добрих і цікавих справ, йшов у ногу з часом, відстоював активну громадську позицію.

 У 1953 році Палац піонерів було перейменовано у Будинок піонерів. Саме з такою назвою у жителів міста і досі асоціюються слова «дитяча творчість», «цікаве дозвілля», «улюблений гурток». Ще насиченіше  життя почав заклад з появою нового приміщення у 1967 р.. Тут влаштовувались фестивалі, концерти, які будили творчу думку, розвивали фантазію. Почав свою роботу гурток крою та шиття, юні умільці якого виготовляли костюми для драматичного та танцювального гуртків. В приміщенні працювала постійно діюча виставка робіт. Після закінчення навчання члени гуртка одержували свідоцтво інструктора. Воно давало право вести гурток крою та шиття в школі.

У 60-70-ті роки успішно діяли гуртки: випалювання, художнє слово, кіно та фотогуртки,  гурток радистів, технічного та авіа моделювання. Йдучи в ногу з часом, з 1975 року заклад оновлює напрями роботи: активізується туристко-краєзнавчий напрям, засновується Клуб філателістів, розвивається технічна творчість. Успішно працюють та показують гарні результати на змаганнях обласного рівня вихованці гуртка з картингу.

Будинок піонерів постійно є організатором, учасником експедицій, форумів, зльотів, фестивалів, семінарів, свят, які проводились в Гуляйпільському районі. Все це була творча робота, до якої залучались педагоги та вихованці закладу і метою якою була реалізація державної політики того часу.

          З початком епохи перебудови, головним у роботі стає організація мережі гурткової роботи та проведення масових заходів з організації дозвілля учнів, а  політична спрямованість Будинку піонерів відходить на останній план.

            З 1987 р. проходить реорганізація навчальної роботи. Було створено 5 відділів організації гурткової роботи: політично-масовий, технічної творчості, відділ художнього виховання, туризм і краєзнавство, військово-спортивний. Розпочинають роботу  нові гуртки: ковроділля, народної творчості, народознавства. Загалом на той час діяло 33 гуртки , які охопили 495 дітей.

30 жовтня 1991 року Районний Будинок піонерів ім. А.Оношко було перейменовано у Районний Будинок творчості для дітей та юнацтва. Саме в цьому році  вперше було проведено  обласний фестиваль дитячої творчості «Таланти твої , Україно!» та конкурс-виставку «Знай і люби свій край», які і до сьогодні  є щорічними традиційними заходами.

У 90-ті роки відкривається гурток «Юний програміст» та безкоштовна комп’ютерна ігротека. Успішно діють гурток «Різьба по дереву», вокальні та хореографічні гуртки. Вихованці Будинку творчості є учасниками фестивалів, конкурсів, виставок, телевізійних проектів не лише обласного, але і Всеукраїнського рівнів. Крім гуртків з'являються такі форми організації дитячих колективів як студія, клуб, театр мод, дитячий майданчик,  тренінги для молоді та інші.

Літературна творчість – це один із видів словесного спілкування, який дає можливість сказати світові щось дуже важливе! З метою пошуку та розвитку літературних талантів учнівської молоді  у 1999 р. було створено Поетичний клуб «Пролісок» (керівник Квітка Н.В.). Протягом 15 років Наталія Василівна плекала паростки поетичної майстерності в своїх підопічних. Як результат діяльності гуртківців, побачили світ 6 поетичних альманахів «Пролісок» та власні збірки віршів вихованців. Крім того, для багатьох гуртківців заняття в клубі вплинули на вибір професії в подальшому.   У грудні 2006 року Поетичному клубу «Пролісок» присвоєно звання «Зразковий колектив».

Змінюються пріоритети часу, а це означає що оновлюється, перебудовується і позашкільна освіта.  У грудні  2003 року рішенням сесії Гуляйпільської районної ради Будинок творчості для дітей та юнацтва було реорганізовано у Комунальний заклад «Районний центр дитячої та юнацької творчості». Діяльність закладу піднялась на якісно-новий рівень. Цьому сприяли поява нових напрямів роботи (відкриття гуртків інформаційно-технічного профілю, збільшення гуртків науково-технічного та гуманітарного напрямів) і  зміни в педагогічному складі. Як завжди Центр творчості  пропонує заняття  в гуртках різних напрямів, об’єднуючи дітей за інтересами, сприяючи підтримці здібних та талановитих вихованців. Вивчаючи запити дітей, батьків, враховуючи пріоритети сьогодення, відкриваються нові гуртки, залучаються до роботи креативні педагоги, що не лише знають як, але і хочуть роздмухати в маленькій людині ту іскру дитячої допитливості, яка горітиме яскравим  багаттям  все її подальше життя. Тож кожного року педагогічний колектив прагне залучити дітей до цікавої  творчої, інтелектуальної чи спортивної діяльності.

      Всю свою енергію, ентузіазм та майстерність віддавали директори закладу, які і сприяли постійним якісно-новим змінам в організації позашкільної освіти в районі. Керівниками Центру творчості були:  Компанієць Марія Петрівна (1959-1961р.р), Явон Любов Іванівну (1961-1965р.р.) Миргородська Галина Миколаївна (1965, 1968-1970р.р.),  Колосовська Марія Василівна (1966р), Наливайко Ніна Михайлівна (1967-1968р.р), Ломенко Любов Яківна (1970-1974), Рудіна  Галина Михайлівна(1974-1979р.р.),  Люта Валентина Григорівна  (1979-1982). Бондар Ніна Григорівна (1982-1983р.р.), Дяченко Тетяна Василівна (1983-1985р.р.), Цукан Ольга Василівна (1985-1986р.р.), Клименко Людмила Володимирівна ( 1986-2003 р.р.),  Горпинич Лариса Олександрівна (з 2003 р.)

Нині назва закладу знову змінилася: з 2018 року ми називаємось комунальний заклад «Центр дитячої та юнацької творчості» Гуляйпільської районної ради. Незмінним є одне – щорічно у вересні ми відчиняємо   свої двері для всіх бажаючих  здобути знання, оволодіти  вміннями та навичками  за інтересами, самореалізуватись у творчій та інтелектуальній діяльності, змістовно організувати своє дозвілля.

Сьогодні у закладі діє 36 гуртків в яких охоплено позашкільною освітою  585 дітей. Гурткові колективи успішно працюють в приміщенні Центру творчості, на базі шкіл міста та району. Освітня діяльність здійснюється за такими напрями: художньо-естетичний, науково-технічний; гуманітарний, фізкультурно-спортивний, оздоровчий, туристсько-краєзнавчий, еколого-натуралістичний, соціально-реабілітаційний. Успішно діють гуртки вокально-сценічного профілю (керівник Жук.В.І), спортивного напряму «Бокс» (керівник Мансуров В.Р.), «Дитячий фітнес», «Оздоровча гімнастика» (керівник Кузь Ю.В.), декоративно-ужиткового профілю (ліплення з солоного тіста, різьблення по дереву, випалювання, моделювання із стрічок, паперова пластика, малювання, в’язання гачком та інші), гуртки англійської мови (керівник Смола Л.І.), гурток підготовки до школи «Пізнайко» (керівник Горпинич Л.О.) та інші. Для зручності гуртківців та батьків деякі гуртки працюють на базі Гуляйпільського колегіуму «Лідер» та СЗОШ.

Залучитися до позашкільної освіти мають змогу діти сільської місцевості: гурток «Пішохідний туризм» (Гуляйпільська ЗОШ), гурток «Калинонька» (Темирівська ЗОШ).

Нам, як завжди, є чим здивувати і чому порадіти. Щорічно збільшується кількість учасників обласних та Всеукраїнських конкурсів, виставок, фестивалів. Роботи вихованців високо оцінюються членами журі  районного та обласних рівнів, а досягнення гуртківців відзначаються призовими місцями. Тож не дивно, що добра половина нагороджених на святі талантів «Парад зірок», який кожної весни  продиться за підсумками навчального року, - це наші вихованці.

Приємно чути, коли не одне покоління батьків, приводячи за руку дітей, говорять слова: «тут я навчався», «тут був мій улюблений гурток», «тут мене навчили шити», «тут я вперше виступав на сцені», «тут я найбільше полюбляв проводити час»… Тож, мабуть, іншої реклами і не треба.

 


"Творчість - це не розкіш для обраних, а загальна біологічна потреба, інколи не усвідомлена нами" Г. Іванов